Płyta OSB to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie i meblarstwie. Idealnie też przydaje się podczas aranżacji wnętrz. Płyta OSB jest zbudowana ze zdrowych, smukłych i jednakowych pod względem rozmiaru, wiór drzewnych (głównie pochodzących z sosny i świerku), które połączone są ze sobą za pomocą żywicy syntetycznej i prasowane przy wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem.
Wióry drzewne użyte w płycie OSB to zazwyczaj odpady lub drobnowymiarowe drewno, które nie nadają się do produkcji litych desek. Każda płyta OSB składa się z trzech warstw, które są ze sobą zazębione. Środkowa warstwa posiada wióry ukierunkowane prostopadle do tych umieszczonych w warstwach zewnętrznych. To czyni je odpornymi na wszelkie zginanie i ścinanie, a płyta OSB staje się aż o 2,5 razy bardziej wytrzymała, głównie wzdłuż osi nośnej.
Na rynku dostępne są cztery podstawowe rodzaje płyt OSB. Pierwszy rodzaj to płyta OSB 1, która nadaje się do ogólnego stosowania, jednak z ograniczeniem na miejsca zadaszone i suche. Drugim rodzajem jest płyta OSB 2, która jest materiałem nośnym stosowanym w pomieszczeniach.
Płyta OSB 3 natomiast jest płytą nośną przeznaczoną do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Materiał ten można też śmiało stosować na zewnątrz pomieszczeń, gdyż jest odporna na warunki atmosferyczne. Ostatnim rodzajem płyty OSB jest płyta OSB 4, która jest jeszcze bardziej wytrzymałym materiałem niż wersja OSB 3. Bez problemu można stosować ją poza zadaszeniem, gdyż jest to surowiec całkowicie odporny na wilgoć i czynniki zewnętrzne. To najbardziej wytrzymała z płyt OSB.
Najpopularniejszym wyborem są w tym momencie płyty OSB 3 (w wymiarach 1250 x 2500 milimetrów), ale dostępne są także materiały o innych rozmiarach: większych i mniejszych, podbitkowych, przeważnie w przedziale 675 do 3000 milimetrów. Grubość takich płyt wynosi około 6 – 25 milimetrów, a czasem 22 milimetrów.
Waga płyty OSB waży przeważnie od 660 do 680 kilogramów na metr sześcienny. Jej krawędź może być wykończona na trzy sposoby: krawędzie proste, krawędzie z wpustami i piórami z dwóch stron lub krawędzie z piórami i wpustami ze wszystkich stron.