Witamina C – w czym jest jej najwięcej?

Powszechnie uważa się, że witamina C to dobry sposób na wyeliminowanie przeziębienia. W sezonie jesienno-zimowym to właśnie ona jest najczęstszym wyborem, dając poczucie, że dbamy o siebie w należny sposób. Niestety badania naukowe nie dowodzą, że nie wpływa ona w szczególny sposób na redukcję infekcji. Wprawdzie udało się potwierdzić, że chorujący zmagają się z przeziębieniem nieco krócej, to jednak regularne aplikowanie tej witaminy niekoniecznie wpłynie na same objawy. Nie oznacza to jednak, że jej obecność nie jest konieczna. Witamina C ma ogromny wpływ na ludzki organizm i jest niezbędna do jego poprawnego funkcjonowania. Trzeba jednak samodzielnie zadbać o jej regularne dostawy, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie jej wytworzyć. Za co jest odpowiedzialna i w czym możemy ją znaleźć?

Właściwości witaminy C

Obecność witaminy C w organizmie jest ważna z kilku względów. Przede wszystkim jest to tez związek chemiczny, który odpowiada za aktywizację wielu enzymów w organizmie człowieka, co wpływa na zachodzące procesy. Jest również tym elementem, dzięki któremu przyswajanie żelaza przebiega znacznie sprawniej. Znacząco usprawnia proces gojenia ran, ale przede wszystkim jest niezbędnym elementem w procesie syntezy kolagenu. Witamina C znalazła również spore zastosowanie w branży kosmetycznej, ponieważ skutecznie zwalcza wolne rodniki i tym samym staje się elementem odpowiedzialnym za spowolnienie procesów starzenia. Można wobec tego śmiało powiedzieć, że jest witaminą, która działa bardzo wszechstronnie, a jej możliwości są wręcz nieocenione. Niedobry witaminy C objawiają się w pierwszej kolejności znacznie wolniejszym gojeniem ran. Pojawia się również problem z naczyniami krwionośnymi, które są wówczas bardzo osłabione oraz ból stawów. Niestety pojawia się także kłopot z odpornością organizmu oraz najbardziej widoczne objawy – sucha skóra wraz z postępującym procesem starzenia.

W jakich produktach znajduje się najwięcej witaminy C?

Powszechnie uważa się, że najwięcej witaminy C znajduje się w produktach o najwyższym poziomie kwaśności. Kiedy chcemy wobec tego zaopatrzyć się w źródło tej witaminy, najczęściej sięgamy po cytrusy – cytrynę lub pomarańcze. Nie jest jednak prawdą, że to owoce o najwyższej zawartości kwasu askorbinowego. Sporo tej witaminy znajdziemy również w innych produktach, w tym w warzywach. Koszmar dzieciństwa w postaci brukselek to jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Szacuje się, że w 100g tego warzywa znajduje się przeszło 80 mg witaminy C. Nieco więcej witaminy znajdziemy w brokułach, ale również papryce. Papryka jest doskonałym dostawcą tego związku chemicznego i to niezależnie od koloru. Ogromnym źródłem jest także dzika róża oraz czarna porzeczka. Warto podkreślić, że w 100g dzikiej róży znajduje się kilkaset mg witaminy C. Tymczasem w samej cytrynie zaledwie 50mg.

Zdrowie. Czy witaminę C można przedawkować?

Witaminy to bardzo ważne elementy dla ludzkiego organizmu. Niektóre z nich współpracują ze sobą i tym samym wpływają na zachodzące w ciele procesy. Ich obecność jest jak najbardziej wskazana. Warto jednak pamiętać, że również w przypadku witamin liczy się umiar. Wbrew pozorom witaminy można przedawkować, a taki nadmiar również może objawiać się w dosyć nieprzyjemny sposób. W jaki sposób rozpoznać u siebie nadmiar witaminy C? Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że jest to związek chemiczny, który będzie usuwany z organizmu wraz z moczem. Jeżeli jednak przekroczymy granice rozsądku, to będziemy musieli liczyć się z objawami. Do najpowszechniejszych należą nudności, biegunka oraz wymioty. Dosyć często pojawiają się w takich sytuacjach również wysypki skórne. W celu uniknięcia kłopotliwych dolegliwości trzeba po prostu przyjmować witaminę w rozsądnych ilościach, które nie przekraczają zalecanej normy.