Właściwości witaminy B12 są bardzo wszechstronne, aczkolwiek jej najważniejszą funkcją jest branie czynnego udziału w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz kwasów nukleinowych. Jej obecność jest wobec tego jak najbardziej konieczna, ponieważ mowa o procesach, które są niezwykle ważne z perspektywy funkcjonowania całego organizmu. Jak rozpoznać niedobór tej witaminy i jak postępować, by nie borykać się z takim problemem?
Niedobór witaminy B12 – objawy
Witaminy to te związki chemiczne, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu, dlatego tak ważną jest dieta zbilansowana, dzięki której będzie można każdego dnia dostarczać sobie wszystkich wartości odżywczych. Już niewielkie niedobory zostaną niemal natychmiastowo odczuwalne, ponieważ organizm będzie za wszelką cenę upominał się o swoje.
Jak rozpoznać, że nasz organizm domaga się witaminy B12?
Objawy jakiegokolwiek niedoboru witamin zaczynają się dosyć podobnie, dlatego bardzo ważnym jest monitorowanie swojego jadłospisu. Czasami taka wiedza pozwoli ustalić, co stało się przyczyną złego samopoczucia. Pierwszymi objawami niedoboru witaminy B12 będzie niedokrwistość zwana inaczej anemią. Na tym jednak nie kończą się niepokojące sygnały, ponieważ mogą one przybierać również formą neurologiczną. W takich sytuacjach osoby z niedoborem mogą zmagać się z dokuczliwym drętwieniem kończyn, niedosłuchem, zaburzeniami węchu czy zaburzeniami czucia skórnego. Bardzo często występuje również zjawisko hipotensji ortostatycznej, które objawia się zawrotami głowy po nagłej i gwałtownej zmianie pozycji. Lista nie kończy się jednak na objawach neurologicznych. Dosyć częstymi objawami będą również te związane z podłożem psychiatrycznym. U osób z za małą ilością witaminy B12 może występować rozdrażnienie, stany depresyjne, huśtawki nastroju oraz silne zaburzenia funkcji poznawczych. Naturalnie, tego rodzaju objawy dotyczy sytuacji skrajnych. Lekki niedobór z pewnością może jednak wpłynąć na nasze samopoczucie i wiązać się z niepokojącym osłabieniem całego organizmu.
Zdrowie. Przyczyny niedoboru witaminy B12
Mogłoby się wydawać, że niedobór wynika przede wszystkim z faktu unikania produktów o dużej zawartości witaminy. Sytuacje bywają jednak o wiele bardziej skomplikowane. Częstą przyczyną niedoboru witaminy B12 są zwyczajne zaburzenia jej wchłaniania. Zaburzenia w tej materii mogą również być pokłosiem operacji bariatrycznej, np. w postaci usunięcia żołądka. Niedobór może wynikać również z choroby Addisona i Biermera. Ta choroba polega na tym, że błona śluzowa żołądka jest po prostu atakowana. Nie można bagatelizować faktu, że często przyczyną niedoboru będzie również choroba alkoholowa czy stosowanie leków wpływających na funkcjonowanie żołądka. Niestety zagrożeni bywają również weganie oraz wegetarianie ze względu na dietę ubogą w mięso. W jakich składnikach znajduje się witamina B12?
Gdzie szukać witaminy B12?
Na nieszczęście wegan i wegetarian najwięcej witaminy B12 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy jej w innych produktach lub w formie syntetycznej. Do produktów najbardziej bogatych w tę witaminę należy wołowina, wieprzowina, podroby czy mięso królika. Pożądaną witaminą znajdziemy jednak również w rybach, po które sięgać warto zawsze, bo są skarbnicą niezwykle zdrowych składników. W tym przypadku na celownik należy wziąć szczupaka, makrelę, pstrąga oraz łososia. Dobrym pomysłem będą również wszelkiego rodzaju przetwory mleczne oraz sery, choć nie są tak dużym źródłem witaminy B12 jak produkty mięsne. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub objawów należy wybrać się do lekarza, który być może uzna, że najlepszym sposobem na niedobór będzie wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Zanim jednak do tego dojdzie, lekarz będzie musiał wykluczyć ewentualne choroby uniemożliwiające wchłanianie witaminy.