Yerba mate – odchudzanie i zastrzyk energii w jednym!

Yerba Mate to stosunkowo nowy produkt w naszym kraju, a przynajmniej jego sława w Polsce liczy sobie zaledwie kilka lat. Można powiedzieć, że jednym z pierwszych propagatorów tego napoju był przede wszystkim Wojciech Cejrowski, nierozstający się z yerbą w swoich programach i zachwalający jej niezwykłe właściwości. Prawda jest jednak taka, że yerba w Europie funkcjonuje od dawna. Trzeba było jednak kilku osób, które faktycznie rozpływały się nad jej wspaniałymi możliwościami, by naród skierował w jej kierunku swoje oczy. Obecnie jest to jedno z częściej wybieranych napojów w Polsce. Z kilku względów. Jakie są jej możliwości, czym jest i dlaczego warto po nią sięgać?

Co to jest yerba mate?

Yerba Mate to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego o dosyć specyficznym smaku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to “wynalazek” pochodzący z Paragwaju, aczkolwiek nie tylko, ponieważ jest popularnym napojem niemal w całej Ameryce Południowej, Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie. Po zalaniu gorącą wodą nabiera nieco zielonkawego i momentami szarego koloru. Charakterystycznym dla tego naparu są elementy liści oraz gałązek. Pierwsze wzmianki na temat tego naparu pochodzą jeszcze z XVII wieku. Wówczas jezuiccy misjonarze przybywający do Ameryki Południowej zwrócili uwagę na to, że tubylcy bardzo chętnie i bardzo często sięgają po zielone liście. Ich żucie sprawiało, że zmęczenie znikało jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a energia towarzyszyła przez cały dzień. Jezuici nie mogli zbagatelizować takiego stanu rzeczy, dlatego zainteresowali się niezwykłymi listkami, a następnie zaczęli transportować ich sproszkowaną wersję na tereny Europy. Tak w totalnym skrócie wygląda historia Yerby, która w kolejnych latach miała zdobywać coraz większe uznanie.

Porcja energii!

W liściach yerby znajduje się sporo witamin i składników niezwykle ważnych z perspektywy organizmu człowieka. Yerba jest doskonałym źródłem witaminy E. Posiada również potas, magnez i krzem. Przede wszystkim zawiera jednak kofeinę, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób, które potrzebują z samego rana mocnego “kopa energii”. Technicznie rzecz ujmując, yerba mate nie jest herbatą, choć sposób jej przygotowywanie na to wskazuje. Powinno się raczej przyjąć, że jest to napój o właściwościach pobudzających. Co więcej, jest o wiele zdrowszy niż kawa, dlatego coraz częściej staje się zamiennikiem tego napoju. Picie yerby dostarcza znacznie więcej potrzebnej energii niż kawa. Warto również dodać, że jej picie w żadnym wypadku nie wpływa na poziom ciśnienia krwi. Badania wykazują, że jest także doskonałym napojem ze względu na właściwości wspierające koncentrację oraz redukujące czas potrzebny do regeneracji organizmu. Osoby pijące yerbę regularnie cieszą się znacznie lepszą odpornością organizmu oraz lepszą perystaltyką jelit. Warto jednak pamiętać, by nie zalewać yerby wodą przekraczającą 80 stopni Celsjusza. Można jednak bez problemu zalewać susz zimną wodą. Każde kolejne zalanie jest nie tylko elementem rytuału związanym z piciem yerby, ale także sposobem na czerpanie pełnymi garściami z tego naparu. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wartościowe elementy są uwalniane po kolejnych zalaniach.

Odchudzanie z yerbą

Z całą pewnością yerba mate to produkt, który może stanowić zdrową alternatywę dla osób często sięgających po napoje energetyczne lub zbyt duże ilości kawy. Wpływa korzystnie na wielu polach, dostarczając organizmowi sporo ważnych składników. Jest również doskonałym towarzyszem dla osób, które pragną pozbyć się kilku nadwyżkowych kilogramów. Przede wszystkim ze względu na uczucie sytości, jakie gwarantuje, co sprawia, że rzadziej sięgamy po przekąski między posiłkami, ale również ze względu na właściwości usprawniające proces trawienia. Znacząco przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.