Co zrobić, aby zmienić decyzję o warunkach zabudowy?

Jak wiadomo posiadanie własnego domku jednorodzinnego jest obecnie bardzo popularne. Oczywiście nie trzeba dodawać, iż jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nikt nie przeszkadza i  nie hałasuje za ścianą. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż zanim dom powstanie jest bardzo dużo załatwiania różnych spraw. I często jest tak, że trwa to więcej niż pół roku. Jednym z najważniejszych formalności jakie trzeba dopełnić jest oczywiście załatwienie warunków zabudowy. Tylko pytanie czy można coś zrobić jeśli nam nie będą pasowały lub okażą się dla nas bardzo niekorzystne? Otóż tego będzie można dowiedzieć się  z niniejszego artykułu. W treści będzie można znaleźć na częste, nurtujące pytanie: czy można zmienić decyzję o warunkach zabudowy? Przeczytajcie, a wszystko będzie dla was jasne i zrozumiałe.

Co trzeba zrobić, aby można było zmienić decyzję o warunkach zabudowy?

Na pewno dużo osób zastanawia się czy w ogóle jest możliwa zmiana warunków zabudowy. Otóż tak.  Tak wynika z polskiego prawa.  I jest to oczywiście niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od jej wydania.  Jednak sami nie zmieniamy warunków. Taki dokument powinien być sporządzony tylko i wyłącznie przez organ administracji publicznej, który go wydał, lub przez organ wyższego stopnia.  Jednak możemy zmienić tylko  wówczas, gdy nie ma wobec tego przeciwwskazań prawnych.

Warto jednak zastanowić czym w ogóle są warunki zabudowy. Otóż to nic innego jak  decyzja, która ma na celu określanie parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu na danej działce. Kiedy potrzebny jest zatem takie pismo? Uzyskanie jego jest niezbędne w szczególności, gdy na danym terenie nie ma  w ogóle uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem gruntu i chce postawić dom, to musi starać się o wydanie WZ. Nie trzeba być właścicielem działki. Co w takim pozwoleniu musi być umieszczone? Chodzi między innymi o parametry jakie musi spełniać obiekt budowlany. Mowa tutaj m.in.  o kącie nachylenia dachu, procent powierzchni biologicznie czynnej, odległość od granicy, wysokość kalenicy, liczba kondygnacji domu. Jest tego sporo, ale jak widać wszystko jest ważne i to one decydują o tym jak będzie w przyszłości wyglądał nasz wymarzony dom. Powinniśmy mieć warunki jeszcze przed zakupem projektu domu. Bo i jedno i drugie musi współgrać ze sobą.

Jeśli jednak warunki zabudowy nam nie pasują to możemy starać się o ich zmianę. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy złożyć wniosek  do odpowiedniego urzędu. Postanowienie końcowe wydaje nie kto inny jak  burmistrz/prezydent/wójt danego miasta/gminy. Jeśli jest decyzja negatywna to jak najbardziej mamy prawo do tego, aby się od niej odwołać. Trzeba je złożyć w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Decyzja pozytywna nastąpi jedynie w momencie, gdy  wszystkie zainteresowane strony wyrażą zgodę na proponowane zmiany. Jeśli będzie niezgodne z przepisami to logiczne, że Urząd odrzuci taki wniosek.