Mińsk – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Białoruska stolica może zachwycić z kilku powodów. Jest kolebką pięknej architektury i ogromnego skupiska socrealizmu. Największe miasto Białorusi prezentuje się niezwykle estetycznie – jest zadbane i czyste. Jako największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju, wprost tętni życiem. Znajdziemy w nim liczne budynki sakralne, pomniki, ciekawe muzea, place i przyjemne tereny parkowe.

Mińsk – najsłynniejsze zabytki i symbole miasta!

Choć Mińsk może poszczycić się bogatą historią, nie jest miastem, które zachowało wiele jej pozostałości. Po II Wojny Światowej zostało w dużej części odbudowane na nowo. Łatwo dostrzec, że miało stanowić hołd dla Związku Radzieckiego. Poza tym nie brakuje w nim miejsc o charakterze kulturowym, które skutecznie zaciekawiają!

 • Plac Zwycięstwa – to jeden z najważniejszych i orientacyjnych punktów miasta. Miejsce to szczególną pamięcią obdarza bohaterów Wojny Ojczyźnianej.
 • Plac Lenina – to kolejny ważny punkt miasta. W jego centralnej części tuż przed Domem Rządowym znajduje się pomnik Włodzimierza Lenina.
 • Wrota Miasta, czyli dwa bliźniacze budynki postawione po dwóch stronach wielkiej arterii. Stanowią jeden z najbardziej znanych symboli Mińska. Monumentalne budynki, zachowane są w socrealistyczny stylu i zachwycają swoją architekturą.
 • Cerkiew Wszystkich Świętych. W Mińsku możemy zobaczyć wiele imponujących budynków sakralnych, a do jednego z najważniejszych i najciekawszych zalicza się właśnie Cerkiew Wszystkich Świętych, która jednocześnie stanowi pomnik ku czci poległych na ziemi białoruskiej. Okazała budowla z pięcioma kopułami, wyróżnia się eleganckimi zdobieniami.
 • Monaster św. Elżbiety – prawosławny żeński klasztor w Mińsku, jest kolejnym przykuwającym uwagę miejscem. Świątynia zachwyca swoją monumentalnością, ciekawą konstrukcją i stylistyką.
 • Biblioteka Narodowa Białorusi – to wyjątkowa ozdoba miasta, która reprezentuje nowoczesną, jakże zachwycającą architekturę. Budynek biblioteki składa się z 23 pięter i ma kształt kamienia szlachetnego.
 • Muzeum Wojny Ojczyznianej — to kolejne miejsce wyróżniające się ciekawą, nowoczesną architekturą, w dodatku otoczone pięknym parkiem. To muzeum niezwykle bogate w zbiory i oferujące wiele historycznych wystaw. Przedstawia jednak historię z dość ciekawej perspektywy.
 • Opera Mińska – budynek opery wykonany w całości w modernistycznym stylu i otoczony rzeźbami prezentuje się bardzo okazale i przykuwa uwagę. Równie zachwycające jest jego wnętrze. W operze regularnie odbywają się występy, na które warto się wybrać!

Mińsk – miejsca sprzyjające wypoczynkowi!

Białoruska stolica to nie tylko okazałe budowle! To również rozległe tereny parkowe. Zadbane i pełne zielni oraz alejek, zachęcają do odpoczynku i spacerów. W mieście nie brakuje również ciekawych atrakcji dla turystów – starszych, młodych, jak i rodzin z dziećmi. O to kilka najpopularniejszych miejsc:

 • Park Gorkiego – to wyjątkowo lubiane miejsce w Mińsku. Część jego obszaru najmuje park rozrywki ze słynnym 56-metrowym diabelskim młynem. To wyjątkowa atrakcja pozwalająca spojrzeć na miasto z góry.
 • Park Czeluskińców — choć jego tereny posiadają dość krwawą historię, dziś stanowi on miejsce kultury i wypoczynku w stolicy. To ogromny park zachwycający zielenią, który pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego szumu. W pobliżu parku znajduje się kolejka dziecięca oraz ogród botaniczny.
 • Waterpark Lebyazhy – w Mińsku nie może zabraknąć, czegoś dla poszukiwaczy wrażeń i rekreacji! Ten nowoczesny Aquapark, zdecydowanie gwarantuje świetną zabawę.

Poza wskazanymi miejscami Mińsk może poszczycić się wieloma atrakcjami dla całych rodzin, w tym: mińskie zoo, delfinarium, czy też Dinopark. To też miasto, w którym można wypocząć aktywnie. Posiada nowoczesne obiekty sportowe, a nawet stoki narciarskie.