Madryt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Hiszpańska stolica, czyli słoneczny Madryt zachwyca niemal na każdym kroku. Jest niezwykle urokliwy i ciekawy. Przepełniony zachwycającą architekturą, przyrodą i wieloma atrakcjami. Madryt położony jest w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej i jest największą aglomeracją Hiszpanii. To miasto, w którym można zarówno odpocząć, pozwiedzać i poimprezować. Co, warto o nim wiedzieć? Jakich atrakcji można się spodziewać?

Madryt – wspaniała architektura i mnogość sztuki!

Stolica Hiszpanii przede wszystkim jest miastem sztuki, z mnogością muzeów! Jest domem dla wybitnych dzieł autorstwa, chociażby Picassa. Jako królewskie miasto szczyci się również pokaźnymi pałacami i jest pełne imponującej architektury. Do tego nie brakuje tu symbolicznych placów i urokliwych uliczek, pełnych restauracji i kawiarenek. O to kilka najważniejszych i najpiękniejszych punktów Madrytu:

  • Plaza Mayor – jeden z najbardziej znanych i tętniących życiem placów w Madrycie. To miejsce niegdyś było sceną dla wielu historycznie ważnych dla kraju wydarzeń.
  • Pałac Królewski w Madrycie – to właściwie najważniejszy zabytek całej Hiszpanii. Wywiera ogromne wrażenie zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Utrzymany jest w stylu rokoko i klasycystycznym, otoczony wspaniałym ogrodem.
  • Pałac Kryształowy – jest wspaniałą budowlą w całości wykonaną ze stali i szkła. Znajduje się w rozległym, malowniczym Parku Retiro, tuż przy stawie i w otoczeniu zieleni. Skąpany w słońcu niemal lśni w oczach przechodniów. Zdecydowane nie da się przejść obok niego obojętnie.
  • Puerta de Alcalá – jeśli, chodzi o słynne zabytki madryckie, to z pewnością należy do niej brama triumfalna z pięcioma łukami, wybudowana w stylu klasycystycznym. Znajduje się w centrum miasta.
  • Plaza de Cibeles – to elegancki, neoklasyczny plac w Madrycie z marmurowymi rzeźbami. Znajduje się na nim słynna XVIII-wieczna fontanna. Poza tym w sąsiedztwie placu zobaczymy okazały ratusz, który aktualnie jest siedzibą władz miejskich i burmistrza Madrytu, a także barokowy pałac.
  • Świątynia Debod – starożytna egipska świątynia, budowla ta stanowi jedną z najciekawszych budowli i miejsc sakralnych w stolicy Hiszpanii. Znajduje się w parku Parque de la Montaña i ulokowana jest na skarpie nad rzeką Manzanares. Pierwotnie została wzniesiona w Egipcie, ale podarowana Hiszpanii za pomoc przy ocalaniu świątyń w Nubii.
  • Plaza de España – to kolejny słynny plac na mapie hiszpańskiej stolicy. Na jego terenie znajduje się symboliczny posąg Cervantesa. To wyjątkowe, reprezentacyjne miejsce, które powinno znaleźć się na trasie turystów.
  • Budynek Metrópolis – to reprezentacyjny biurowiec, który wyróżnia się ciekawą architekturą, czym skutecznie przykuwa uwagę. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest majestatyczna kopuła, ze złotymi zdobieniami, uwieńczona figurą Wiktorii.

Moc atrakcji w Madrycie!

Co jeszcze można polecić madryckim turystom? O tuż nie lada grata czeka na fanów piłki nożnej, zwłaszcza tych kibicujących Realowi Madryt. W hiszpańskiej stolicy mogą zwiedzić macierzysty obiekt wybitnego klubu — Estadio Santiago Bernabéu. Poza tym Madryt kryje w sobie mnóstwo przyjemnych miejsc spacerowych – popularnych placów i rozległych, zadbanych parków. Zdecydowanie warto zaliczy spacer linearnym parkiem Madrid Río, czy też Rose Garden. Bardzo imponującym miejscem jest wzgórze Tío Pío’s Hill ze szczytu, którego można podziwiać panoramę miasta. Do popularnych madryckich zakątków należy także Targ San Miguel. Targowisko znajduje się w zabytkowej, stylowej hali i nieustannie tętni życiem. To tutaj można posmakować kuchni z różnych regionów Hiszpanii. Nie da się ukryć, że hiszpańska stolica lubuje się w modzie! Zatem natkniemy się tu na ogromną ilość butików od najbardziej awangardowych projektów i przodujących marek po sklepy z asortymentem dostępnym na każdą kieszeń.